معرفی کلی حسابرسی

حساب یار معرفی کلی حسابرسی | HesaabYaar

حسابرسی؛ تاریخجه

در دنیای صنعتی امروز نقش اطلاعات مالی بیش از پیش بر همگان روشن شده است. در کشورهای صنعتی، اقتصاد در کنترل شرکت‌های بزرگ سهام قرار دارد و این شرکت‌ها نیز سرمایه مورد نیاز خود را از طریق سرمایه‌گذاری میلیون‌ها نفر به دست می آورند. با پیشرفت اقتصادی و تداوم انقلاب صنعتی، جدایی مالکیت از مدیریت امری ضروری بود. از طرقی مدیریت در صدد دستیابی به اهداف و آرمان‌های شرکت بود و از طرفی مالکان به فکر افزایش ثروت و جلوگیری از اتلاف منابع خود بودند. در این میان ابزاری برای سرمایه گذاران وجود نداشت تا بتوانند عملکرد مدیران را مورد بررسی قرار دهند و اطمینان حاصل نمایند که اهداف آن‌ها به درستی در حال اجرا است. منافع این گروه ضرورت انتشار گزارشاتی را فراهم می آورد. اما چگونه می توان از صحت گزارشات ارائه شده اطمینان حاصل کرد؟

حسابرسی؛ کاربرد

در بسیاری از موارد اهداف تهیه‌کنندگان و استفاده‌کنندگان از این گزارشات با هم فرق دارد. از این رو ضرورت به وجود افرادی که بتوانند صحت و مطلوبیت اطلاعات را مشخص نمایند، احساس می‌شد. حضور حسابرسان مستقل نیز در پرتو این نیاز کاملا واضح بود، یعنی افرادی با صلاحیت و صداقت که بتوانند مشخص نمایند اطلاعات مالی که بر آن اتکا می‌شود، تصویری مطلوب و کامل از واقعیت ارائه می‌کند یا خیر. به عبارت ساده تر دلیل اصلی وجود حرفه حسابرسی همین اظهار نظر در مورد صورت‌های مالی و وظیفه اعتبار دهی است.

در واقع حسابرس مستقل از طریق ارائه نظر نسبت به منصفانه بودن صورت‌های مالی درباره وضعیت مالی، نتایج عملیات و جریان‌های نقدی واحد اقتصادی به ارزش و اعتبار این صورت‌های مالی و اطلاعات حاصله از آن می‌افزاید.

حسابرسی فرایند منظم و سیستماتیک جهت جمع‌آوری و ارزیابی منصفانه شواهد عینی مربوط به ادعاهای مندرج در صورت‌های مالی به منظور اطمینان از مطابقت بین آن ادعاها و معیارهای تعیین شده و در نهایت گزارش نتایج به استفاده‌کنندگان و ذینفعان است. در واقع می‌توان گفت حسابرسی بازرسی مدارک حسابداری و سایر شواهد زیربنای صورت‌های مالی می باشد.

به اعتقاد بسیاری افراد دلیل اصلی وجود حرفه حسابرسی وظیفه اعتبار دهی است. امروزه حسابرسان به انواع گسترده‌ای از اطلاعات اعتبار می بخشند. اعتبار دهی به صورت‌های مالی یعنی ایجاد اطمینان از مطلوبیت ارائه و قابلیت اتکای آن‌ها است. در واقع حسابرسان در نقش کسی هستند که از انطباق اطلاعات مورد رسیدگی با ضوابط معین اطمینان به وجود می‌آورند.

حساب‌یار در شبکه‌های اجتماعی

صفحه اینستاگرام حساب‌یار
کانال تلگرام حساب‌یار

جهت اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به گروه حساب‌یار و بهره‌مندی از تخفیف ویژه هنگام خرید، پیشنهاد می‌کنیم حساب‌یار را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید!

برچسب‌ها:
HesaabYaar

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه‌های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • از درج دیدگاه‌های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*

0