معرفی کلی حسابداری مدیریت

حساب یار معرفی کلی حسابداری مدیریت | HesaabYaar

حسابداری مدیریت؛ تاریخچه

موفقیت هر بنگاه اقتصادی در رسیدن به اهداف خود به نحو قابل توجهی به مدیران آن بستگی دارد. اگر مدیران وظایف خود را به نحو صحیح انجام دهند، بنگاه اقتصادی به اهداف خود دست خواهد یافت. بنابراین، مدیران برای انجام وظایف خود ناگزیرند به دفعات متعدد تصمیم‌گیری کنند. زیرا، در انجام وظایف خود با مشکلاتی رو به رو شده و باید راه‌حل‌های مختلفی را شناسایی کرده و از بین آن‌ها بهترین راه حل را انتخاب نمایند.

با توسعه فن‌آوری در صنایع و ایجاد تغییر و تحول در سیستم‌های تولید، بنگاه‌های اقتصادی چنان با پیچیدگی و تغییرات شدید رو به رو شده‌اند که مدیریت به تنهایی نمی‌تواند نسبت به محیط خود در بنگاه اقتصادی شناخت کافی داشته باشد. به این دلیل و برخی دلایل دیگر، مدیران نمی‌توانند با اتکا به تجربیات شخصی و حتی اطلاعات منعکس شده در صورت‌های مالی وظایف خود را به خوبی انجام دهند. بنابراین، سیستمی که مدیریت را در شناسایی مشکل، تعریف راه‌حل‌های ممکن برای حل مشکل مزبور، ارزیابی این راه‌‌حل‎ها، انتخاب یک راه‌حل بهینه، اجرای راه‌کارها و کنترل و ارزیابی آن کمک کند ضروری است. حسابداری مدیریت با هدف کمک به مدیریت در تصمیم‌گیری به وجود آمد و همگام با گسترش و پیچیدگی سیستم های تولیدی رشد و توسعه پیدا کرده است.

حسابداری مدیریت؛ کاربردها

حسابداری مدیریت یا حسابداری مدیریتی تاکید بر استفاده از اطلاعات حسابداری توسط مدیران سازمان‌ها برای  تصمیم‌گیری‌های آگاهانه کسب و کار دارد که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا کارکردهای کنترل و مدیریتشان را بهتر تجهیز نمایند. بنا بر تعریف انجمن حسابداران خبره مدیریت “حسابداری مدیریت فرآیند تعریف، اندازه‌گیری، تجمیع، تجزیه و تحلیل، مهیاسازی، تفسیر و تبادل اطلاعات مورد استفاده مدیریت جهت برنامه‌ریزی، ارزیابی و کنترل یک واحد تجاری و جهت اطمینان از استفاده مناسب و پاسخگویی به منابع‌شان می‌باشد. حسابداری مدیریت همچنین تهیه گزارش‌های مالی را نیز برای گروه‌های غیرمدیریتی مانند ذینفعان، بستانکاران، سازمان‌های قانون‌گذار و مراجع مالیاتی را شامل می‌شود.

اهداف بنگاه‌های اقتصادی را می‌توان به دو بخش کوتاه مدت و بلند مدت تعریف تقسیم نمود. در طراحی فرآیندها و راهکارهای مورد نیاز و برنامه‌ریزی برای دستیابی به این اهداف، یکی از مهمترین ابزارهای مدیران حسابداری مدیریت می باشد. بنگاه‌های اقتصادی با توجه به نوع فعالیت خود اهداف متفاوتی دارند و در برخی از اهداف مانند کسب سود و کاهش بهای تمام‌شده مشترک می باشند. در سال‌های اخیر با توجه به تغییرات سریع تکنولوژی و نیاز مشتریان و رقابت شدید در بازار بین‌المللی، بنگاه‌های اقتصادی را به واحدهای پویایی تبدیل کرده است که سیستم‌هایی را انتخاب می‌کنند که همگام با این تغییرات بتواند اطلاعات مورد نیازشان را تهیه نمایند. از آن‌جایی که حسابداری مدیریت از چارچوب بسته قوانین و اصول پذیرفته شده حسابداری پیروی نمی‌کند از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. حسابداری مدیریت اطلاعات مورد نیاز مدیران را در فرایند تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی، رهبری و کنترل فعالیت‌های عادی فراهم می‌نماید و هم‌چنین امکان سنجش و ارزیابی عملکرد واحدهای زیر مجموعه، مدیران و سایر کارکنان را فراهم می‌کند و در نهایت در رسیدن به اهداف سازمانی از جمله افزایش سودآوری، کاهش بهای تمام‌شده، تنوع محصول، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، پیشروی در بازار رقابتی، افزایش کیفیت محصولات، افزایش کارآیی و بهره‌وری یاری می‌رساند.

حساب‌یار در شبکه‌های اجتماعی

صفحه اینستاگرام حساب‌یار
کانال تلگرام حساب‌یار

جهت اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به گروه حساب‌یار و بهره‌مندی از تخفیف ویژه هنگام خرید، پیشنهاد می‌کنیم حساب‌یار را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید!

HesaabYaar

  قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه‌های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • از درج دیدگاه‌های تکراری پرهیز نمایید.
  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0