معرفی کلی حسابداری مالی

حساب یار معرفی کلی حسابداری مالی | HesaabYaar

در سال‌های اخیر حسابداری به یکی از رشته‌های تحصیلی پرطرفدار تبدیل شده است که سالانه تعداد زیادی از دانشجویان به تحصیل این رشته می‌پردازند. اگر شما به هر سازمان، شرکت یا کارخانه مراجعه کنید، قطعا در آن‌جا یک واحد حسابداری یا یک حسابدار را مشاهده خواهید کرد. فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری پس از فراغت از تحصیل می‌توانند در سطوح و شاخه‌های مختلف عهده‌دار انجام امور مالی گردند و در مؤسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی به عنوان حسابدار در شاخه‌های مختلف مشغول کار شوند.

از زمان‌های دور تا امروز همواره در تمامی داد و ستدهای اقتصادی و معاملات، حسابداری نقش بسیار مهمی ایفا کرده است و وجود حرفه حسابداری در هر کسب و کاری لازم و ضروری است. در حقیقت حسابداری یک از عوامل موثر برای بقای هر کسب و کار است به طوری که در واقع می‌توان آن را زبان تجارت نامید. یک حسابدار با ارائه گزارشات مالی و تجزیه و تحلیل شرایط اقتصادی و مالی در هر شرکت یا سازمان، اطلاعات لازم را در اختیار مدیران و سایر استفاده کنندگان قرار می‌دهد. در واقع حسابداری زبان مشترک و رابط تمامی مشاغل و فعالیت‌ها و افراد می‌باشد.

حسابداری مالی؛ تاریخچه و کاربرد

در گذشته امور مربوط به حسابداری توسط افرادی صورت می‌گرفت که امور مالی را به صورت تجربی آموخته بودند. اما با گسترش روابط تجاری و پیچیده‌تر شدن روش های کسب و کار و هم‌چنین رقابت شدید تجاری، امروزه باید از فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری در این امور استفاده شود تا علاوه بر انجام دقیق‌تر کارها، امور مالی با سرعت و کیفیت بیش‌تری انجام شوند. در واقع کار حسابداری به یک تخصص مستقل تبدیل شده و این کار باید به افرادی سپرده شود که حسابداری را به صورت تخصصی مطالعه و تجربه کرده باشند.

در حسابداری فرآیندهایی مانند جمع‌آوری اطلاعات، ثبت و طبقه‌بندی اطلاعات و تلخیص آن‌ها وجود دارد تا حسابدار بتواند گزارش‌های مالی را تنظیم نماید. حسابداران با انجام این امور اطلاعات مدنظر استفاده‌کنندگان و ذینفعان را فراهم می‌نمایند. در واقع حسابداری یک سیستم اطلاعاتی است که ورودی این سیستم داده و رویدادهای مالی بوده و خروجی این سیستم اطلاعات مالی است که شامل گزارشات مالی می‌باشد.

حسابداری یک سیستم است که در آن فرایند جمع آوری، طبقه بندی، ثبت، خلاصه‌کردن اطلاعات و تهیه گزارشات و صورت‌های مالی در شکل‌ها و مدل‌های خاص انجام می‌گیرد تا افراد ذینفع درون سازمانی مانند مدیران و یا برون سازمانی مانند بانک‌ها و دولت بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند. حسابداری به عنوان یک نظام پردازش اطلاعات، داده‌های خام مالی را دریافت نموده آن‌ها را به نظم در می‌آورد. محصول نهایی نظام حسابداری گزارش‌ها و صورت‌های مالی است که مبنای تصمیم‌گیری اشخاص ذینفع قرار می‌گیرد.

حساب‌یار در شبکه‌های اجتماعی

صفحه اینستاگرام حساب‌یار
کانال تلگرام حساب‌یار

جهت اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به گروه حساب‌یار و بهره‌مندی از تخفیف ویژه هنگام خرید، پیشنهاد می‌کنیم حساب‌یار را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید!

HesaabYaar

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه‌های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • از درج دیدگاه‌های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*

0