انواع حسابرسی

حساب یار انواع حسابرسی | HesaabYaar

حسابرسی را از لحاظ اهداف کلی و موضوعات مورد رسیدگی می‌توان به ۳ دسته زیر تقسیم بندی نمود:

الف) حسابرسی صورت‌های مالی
ب) حسابرسی عملیات
ج) حسابرسی رعایت

الف) حسابرسی صورت‌های مالی

حسابرسی صورت‌های مالی با این هدف انجام می‌شود که مشخص گردد آیا مجموعه صورت‌های مالی یعنی ترازنامه، صورت سود و زیان، سود و زیان جامع و صورت گردش وجوه نقد و یادداشت‌های همراه طبق معیارهای از پیش تعیین شده یعنی اصور پذیرفته شده حسابداری می‌باشند یا خیر. این نوع حسابرسی به طور معمول توسط موسسات حسابرسی انجام می‌شود و دامنه استفاده‌کنندگان آن از مدیریت، سرمایه‌گذاران و بانک‌ها تا سازمان‌های دولتی تسری می‌یابد.

ب) حسابداری عملیات

حسابرسی عملیاتی به بررسی بخشی از رویدادهای عملیاتی و روش‌های سازمان به منظور ارزیابی و قضاوت در مورد کارایی، اثر بخشی و صرفه اقتصادی این روش‌ها می‌پردازد. در پایان کار نیز مدیریت انتظار دارد برای بهبود عملیات توصیه‌ها یا پیشنهادهایی توسط حسابرس ارائه شود. در حسابرسی عملیاتی با سه مفهوم رو به رو هستیم.

کارایی یعنی میزان موفقیت در استفاده بهینه از منابع. اثر بخشی یعنی میزان موفقیت در رسید به اهداف تعیین شده و صرفه اقتصادی تاکید بر سودمندی و فزونی منافع بر مخارج دارد. با توجه به این که معیار کارایی یا اثر بخشی به روشنی اصول پذیرفته شده حسابداری یا استانداردهای حسابرسی مشخص نیست، از این رو انجام آن در مقایسه با حسابرسی صورت‌های مالی مستلزم استفاده از جنبه‌های ذهنی و قضاوتی است.

ج) حسابداری رعایت

حسابرسی رعایت عبارتست از تعیین این که آیا واحد حسابرسی شده رویه‌ها، قوانین و مقرراتی را که مقامات بالاتر تعیین کرده‌اند مانند قوانین دولتی یا آیین‌نامه‌های اجرایی و … را رعایت می‌نمایند یا خیر. مثل رسیدگی به اظهار نامه های مالیاتی توسط ممیزان اداره مالیات که نوعی حسابرسی رعایت محسوب می‌شود. اصولا نتایج حاصل از حسابرسی رعایت به شخص یا اشخاصی در درون واحد تجاری که مورد حسابرسی قرار گرفته‌اند ارائه می‌شود.

حساب‌یار در شبکه‌های اجتماعی

صفحه اینستاگرام حساب‌یار
کانال تلگرام حساب‌یار

جهت اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به گروه حساب‌یار و بهره‌مندی از تخفیف ویژه هنگام خرید، پیشنهاد می‌کنیم حساب‌یار را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید!

برچسب‌ها:
HesaabYaar

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه‌های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • از درج دیدگاه‌های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*

0